Uzayda Ne Oluyor: 10 Nisan 2019

1
97
views

      Bilim insanları geçtiğimiz günlerde Nisan ayı içerisinde çok önemli bir duyuru paylaştı. İlk kez gerçekleşecek olan Kara Delik gözlemleme olayı (şuan için bir varsayım) tüm dünya için eşsiz bir deneyim olacak.

Avrupa Güney Gözlemevi yaptığı basın duyurusunda, 10 Nisan’da karadeliklerle ilgili çığır açan bir bulgunun paylaşılacağını açıkladı. Gözlemevi, duyurunun Olay Ufku Teleskobu (Event Horizon Telescope-EHT) tarafından elde edilen ilk sonuçlarla ilgili olduğunu kamuoyuyla paylaştı. Bunun üzerine yapılan tüm tahminler bir karadeliğin fotoğrafının ilk kez görülebileceği üzerine yoğunlaştı.

Uzun yıllar boyunca hassas ölçümlerle veri toplayan teleskobun bu verileri geçtiğimiz sene paylaşması bekleniyordu. Ancak birden fazla teleskoptan gelen verileri hassas biçimde işlemesi zaman aldı. Bilim adamlarının da yaptığı duyuruyla da akla ilk gelense gözlemlenen çalışmanın karadelikle ilgili olabileceğiydi.

Ana basın toplantısı, Belçika’nın başkenti Brüksel’de 10 Nisan’da yerel saatle 15.00’te gerçekleştirilecek. Eş zamanlı toplantılarsa Şili, Japonya, Çin ve ABD’de yerel dillerde yapılacak.

Duyurunun, Avrupa Güney Gözlemevi ve Avrupa Araştırma Konseyi tarafından da sosyal medyada paylaşılağı açıklandı. Youtube ve çeşitli sosyal platformlarda canlı şekilde yayın yapacak.

Çalışmaların Geçmişi ise şöyledir;

Bilim insanları 2017 yılında ‘Proje EHT’ isimli proje kapsamında galaksinin merkezi Sagittarius A*’da bulunduğu belirtilen süper kütleli kara deliğin görüntülenmesi amacıyla küresel bir teleskop çalıştırmaya başlamıştı.

EHT, dünya çapında 10’dan fazla teleskop ve 14 kurumunda desteklemesi ileradyo dalgalarında Sagittarius A*’yı incelemeye başlamıştı.

Kara delikler özetle, tüm ışığı emdiğinden doğası gereği doğrudan görmenin imkânsız olduğu uzay varlıklarıdır. Var olduklarını ancak yıldızlar ve galaksiler üzerindeki etkilerinden anlayabiliriz. Ancak bilim insanları bu projeyle kara deliğin etrafındaki dairesel olay ufkunu* görmeyi umut ederek projelerinde önemli yol katettiler.

*Olay ufku, ışığın artık kaçış hızına ulaşamayacağı bir kara deliğin dışındaki nokta olarak tarif ediliyor. Uzmanlara göre görüntülemek zor olsa da teorik olarak başarılabilir.

 

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here