Sular Altında Kalan Tarih; Nevali çori

0
143
views

Nevali Çori Şanlıurfa’nın Hilvan ilçesinin sınırlarında yer almaktadır. Neolitik Çağ’ın en önemli yerleşim yeridir.. Nevali Çori insanların dönüm noktasının olduğu, yerleşik hayata geçmenin hayvanların evcilleştirilmeye başlandığı bir yerleşim yeridir. Birbirinden farklı odalar yemek, depo, pişirme odaları bulunmaktadır.

Yüzlerinde detay vermeyen bütün detayları bedenlere verilmiş heykeller , insan hayvan birbirinden farklı onlarca eserlerin yapıldığı atölyeler bulunmaktadır.

Ne amaçla kullanıldığı tam olarak bilinmese de özel kült merkezi olarak kullanıldığı tahmin edilen tapınak ve hayvanları etkisiz hale getirdikleri ok uçlar, taş aletler bulunmaktadır. Nevali Çori Kantara deresinin yanında yer almaktadır. Derenin ortadan geçmesiyle Nevali Çori’yi ikiye bölmüştür. Bu yüzden Nevali Çori I ve Nevali Çori II olarak ele alınmıştır

“Yerleşmede;

Roma İmparatorluğu

İlk Tunç Çağı I

Bakır Çağı

Çanak Çömleksiz Neolitik Çağ yapı katları bulunmuştur.Çanak Çömleksiz Neolitik Çağ yerleşimi, Nevali Çori I’de 5, Nevali Çori II’de 2 kattır”

Nevali çori de yaşananlar günümüzde Atatürk Barajı sular altında kalmıştır. Baraj yapılmadan önce kurtarma kazısı yapan arkeologlar yapmış oldukları kazılarla birçok buluntuyu kurtarmışlardır. GAP projesiyle 1992 yılında barajın yapımıyla tamamen sular altında kalmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here