Sirke ve Sayısız Kullanım Alanları

0
120
views

Günümüz çağı pek çok şeyin altın çağını yaşadığı dönemlerden oluşuyor. Aslında her zaman hayatımızda olan ancak önemini zaman içerisinde kavrayabildiğimiz şeylerden bahsediyoruz. Diyeceğimiz şu ki bu kadar gündemde iken sirkenin sayısız faydalarından bahsetmesek olmazdı.

Pek çoğumuz kokusundan çekindiğimiz için kullanmaktan uzak dururuz ya da tadından dolayı. Evet haklısınız kokusu da tadı da sınırlarımızı zorlayacaktır ama biliyoruz ki faydaları da çok fazladır. Eğer dayanabiliyorsak kokusunun kısa süre de dağılacağını da tespit edebiliriz. Kullanan ve bizimle aynı fikirdeki kişilerinde olduğunu tahmin ediyoruz. En iyisi tabiki de evde kendimizin doğal şekilde yaptığımız sirkenin olduğunu bilsekte marketlerden alacağımız en azından katkısı olmayan sirkeleri de kullanabiliriz. Gelelim sirkeyi hangi alanlarda kullanıp faydalanabileceğimize.

Sirke ve Sağlık

Biliriz ki sebzeler pazarda açık şekilde satılıyor ve sayısız mikroba ve tozlara açık halde bulunuyorlar. Evimize aldığımız bu sebzeleri yıkadığımızda içimiz rahatlasa da en uygun yıkama şeklinin sirkeli suda bir süre bekletmek olduğunu öğrendik. Hatta acı olduğunu anladığınız marullarınızı doğrayıp suda beklettiğinizde acılığının yok olduğunu anlayacaksınız.

Popüler olan bir özelliği de yumuşatıcı etkisidir. Çamaşırlarımızda hatta saçlarımızda bile kullanıldığında yumuşaklık hissini bariz şekilde anlayacaksınız. Çamaşırlarımızı yıkarken kullanacağımız bir miktar sirkenin vereceği yumuşaklığı göreceksiniz. Lavanta yağının rahatlatıcı ve yatıştırıcı özelliğini biliriz aynı etkiyi sirkede de hissetmek mümkün. Kokusu bile kötü etkiler diye düşünmeyin çünkü maksimum 5 dakika da geçecektir. Duştayken son durulama suyumuza örneğin standart ölçüde maşrapamıza 5-6 damla koymak yetecektir. Bu sayede vücudunuzun ve ruhunuzun negatif enerjisini atmış olacaksınız. Ayrıca saçınıza döktüğünüzde de kuruduğunda hatta yıkarken bile yumuşacık olduğunu fark edeceksiniz. Havluya sardığınız halde kokusu kısa sürede geçecektir. Yumuşayan saç ve saç derisi sayesinde kepeklenmeden kurtulacak ve sağlıkla ışıldayan saçlara kavuşacaksınız.

Sirkeyi vücut yağ yakımı ve zayıflama amacı ile de rahatlıkla kullanabiliriz. Özellikle karın bölgesi yağlarında nokta atışı yaparak doğru beslenme ve sporumuzu da buna ekleyerek göbeklerden kurtulabiliriz. Bir litre su içerisine bir çay bardağı sirke bu amaçla bize yardımcı olacaktır. Ancak bu miktarda sirke ağır gelirse yarım çay bardağı ekleyerekte tüketebiliriz.

Sabahları ise bir bardak ılık suya bir yemek kaşığı miktarında elma sirkesi, bir çay kaşığı kadar da bal ekleyerek aç karınla tükettiğimizde düzenli kullanımda farkı hissedersiniz. Tabiki de uygun beslenme ile farkı gözlemleyebiliriz. Sabahları bu şekilde tüketipte gün içerisinde fazla yemek tüketmek bize bir fayda sağlamayacaktır.

Uyku düzenimize de iyi geldiği bilinen sirkeyi yine aynı şekilde bir bardak ılık su içerisine bir yemek kaşığı elme sirkesi, bir çay kaşığı bal ekleyerek daha kolay uyku moduna geçebilirsiniz.

Sivilceleri kurutmak için cildimizi su ile karıştırarak hafta bir temizleyebiliriz. Ancak burada miktarı dikkatli ayarlamak önemlidir. Çünkü hassas cildimiz fazla sirkeye maruz kalırsa kuruyacaktır. Temizlemeyi çok sık yapmamalıyız ve nemlendirmeyi asla unutmamalıyız. Ya da istenmeyen anca çıkan bir iki sivilceye canımızın sıkılacağı yerde bu önemli yöntemi uygulayarak bu aknelerden kurtuluşu sağlayabiliriz. Gece yatmadan bir pamuğa az miktarda sirke dökerek sivilcenin üzerine tampon yapabilir ve gönül rahatlığı ile uykuya dalabiliriz. Pamuğu bantlarsak kayma riskini de ortadan kaldırmış oluruz.

Soğuk aylarda kolayca hasta olup vücut direncimizin düştüğünü varsayarak yine ılık su içerisine sirke ve bal ekleyerek vücut direncimizi artırabilir, mikroplarla olan savaşımızı daha rahat şekilde kazanabiliriz.

Ağız sağlığı için de oldukça yararlıdır sirkeler. Gece boyu kapalı kalarak koku oluşmasına sebep olan bakterileri sirkeli su ile gargara yaparak rahatlıkla def edebiliriz. Uyandığımızda bir fincan su içine bir çay kaşığı sirke ekleyerek garagara yaptığımızda ağzımız temizlenecek ve rahatlayacaktır. Düzenli diş fırçalama ile de muhtemel kokulardan uzaklaşabiliriz. Bunun için tavsiyemizde banyomuzda da bir şişe sirke bulundurmak kolaylık sağlayacaktır. Ayrıca dişlerimiz ve diş etlerimiz içinde oldukça güçlendirici ve rahatlatıcı bir etki oluşturacaktır.

Sirke ve Temizlik

Sağlığımız için oldukça faydalı olan bu mucizenin daha pek çok yararından bahsedebiliriz. Evimizi temizlerken yer silme kovamıza bir miktar sirke damlatmak göremediğimiz bakterileri evimizden uzak tutar. Ayrıca tozu hapsetme özelliği ile de sildiğimiz yüzeylerde bir tane bile toz bırakmayacaktır. Ayna ve camlarda da aynı özelliği göstererek daha kaliteli bir temizlik sağlar.

Temizlikle oldukça ilgili olan kişiler bilir ki cam ve aynaları silsekte bezimizden de bulaşan toz zerrecikleri ardımızda kalır. Ancak sirke ile bu duruma son verebiliriz. Tabi birde cam ve aynalar için uygun olan deri bezleri de kullanarakta aynı kolaylığı sağlarız.

Evlerimizde bulunan çokça nimetler arasındaki sirkenin yararlarından sadece birkaçını saydık diyebiliriz. Bu nimetlerden faydalanıp doğru kullanımlarını öğrenebileceğimiz günler dileyelim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here