Sarı Şifa: Limon

0
102
views

Hayatımızdaki en önemli şifacılarımızdan biridir. Güçlü mikrop savaşçısı, anti-septik özelliği ile beraber sağlık alanı dışında da pek çok alanda kurtarıcımızdır. Ancak biz bu konumuzda bilinen ve bilinmeyen yönleri ile limonu ve suyundan istifade edebileceğimiz tedavi alanlarından bahsedeceğiz.

Limon suyu içtiğimizde günlük C vitamini ve potasyum ihtiyacımızın %90 kadarını karşılamış oluruz. Limonun sadece suyundan değil kabuklarından da yararlanarak sağlık yönünden kendimizi destekleyebiliriz. Fazlası yoğun acılık verse de limon kabuğunun bir kase salataya çay kaşığı kadar rendesini ekleyerek vücudumuza takviye sağlarız.

Her bünyeye uygunluğu farklılık gösterse de her gün bir bardak suyun içerisine bir limon sıkmak tavsiye edilir ancak burada dikkat çekmek istediğimiz nokta şudur: aldığımız tüm tavsiyeleri kendi yapımıza göre uygulamamız gerekir. Netice de midesinden rahatsızlık çeken birisi düzenli olarak 1tam limonu suda tüketemez. Bunun yerine yarım veya çeyrek limon suyunu kullanarakta dilediği şifayı alabilir.

Gün içerisinde 1bardak suya yarım veya çeyrek limon suyu sıkarak içebilir, geriye kalanı ise salataların içerisinde tüketmeyi tercih ederek gerekli şifayı bünyesine alabilir.

İlaç değil sadece; Limon

Basit gribal enfeksiyonlarda doktorlara koşup ağır antibiyotiklerin yerine limon suyunun gücünden yararlanabiliriz. Başlangıç aşamasında olan nezle ve griplerimizde bizi ayakta tutmaya yarayacak ve birkaç gün içerisinde tamamen kurtaracak bir formül. Her gün düzenli tüketimde mideyi zorlayacağı durumlar olabilir ancak bu hastalık evresinde tüketimi dikkatli ayarlanarak, rahatlıkla dinçleşebilirsiniz.

  • 1 bardak oda ısısında içme suyu
  • 1 adet orta boy limon
  • 1tatlı kaşığı veya yemek kaşığı bal (balın oranı tercihen değişebilir)

Gece yatmadan önce bir bardak suyun içerisine orta büyüklükte bir limonu sıkarak içerisine eklediğiniz balı homojen hale getirerek kısa sürede tüketiniz. Hızlı şekilde içtiğiniz bu karışım limonun anti-inflamatuar ve anti-bakteriyel özelliği ile, boğazınızdaki mikroplardan kurtulmanızı ve ferahlamanızı sağlayacaktır. Zaten eczaneden alınan ilaçların kutularına da dikkat ederseniz üzerinde anti-inflamatuar ibaresini görürsünüz. Yan etkiside sayısız olan bu ilaçları kullanmak yerine henüz başlangıç seviyesinde olan rahatsızlıklarınıza dur diyebilirsiniz.

Öksürük ve balgam şikayetlerinde de birebir çözüm sağlayan limon suyundan faydalanabiliyoruz…

  • 1bardak sıcak içme suyu (kaynar olmayacak)
  • İsteğe bağlı ölçüde bal
  • Yarım limon suyu

Bu tarifimizde önemli nokta suyun kaynar olmaması. Herhangi bir bitki çayı veya bu türdeki kürlerde suyun kaynar olması genellikle istenmez. Çünkü kaynar suda bünyemize almak istediğimiz vitamin ve minerallerin yok olma dutumu vardır. Bu nedenle dilerseniz kaynatın ama ılımasını bekleyin, dilersenizde kaynama noktasına gelmeden ocaktan alın.

Hastalıklarda karşımıza çıkan gıcık durumlarından ve olası boğaz tahrişlerinden bizi kurtarak öksürüğümüzü yatıştıracak bir kürdür. Balgam söktürücü ve mikropların yerleşmesini önlemesi ile rahatlatıcı ve yatıştırıcı bir tariftir.

Miskinlik değil sadece; Limon

Sağlık yönünden iyi gelen limon anti-bakteriyel olarak mikroplarla bizim için savaşırken bir yandan da bünyemize C vitaminin enerjisini katarak dinçlik sağlayacaktır. Gün içerisinde de kendinizi halsiz hissettiğiniz saatlerde aktiviteleriniz artırmakta limon suyundan faydalanabilirsiniz.

Kaşıntılarda; Limon

Hafif derecede böcek ısırmalarında şiddetli kaşınmalardan kurtulmak içinde limon suyundan yararlanabiliriz. Pamuk üzerine damlattığımız bir kaç limo suyunu kaşıntı üzerine tampon yaparak kaşıntı şikayetinden kısa süre içerisinde kurtulabiliriz.

Cilt bakımında; Limon

Mikrobik olarak karşımıza çıkan sivilceler ve şiddetli veya hafif olarak gün içerisinde karşılaşılan hava kirliliği ile bünyemize yerleşen siyah noktaların savaşçısıdır. Bakterilere karşı şiddetli bir direnç sağlamak isteyen cildimizi limon suyu ile düzenli olarak temizleyerek bakımımızı sağlayabiliriz.

 

Dilerseniz pamuk üzerine direkt olarak limon suyu sıkabilir, dilersenizde su ile syrelterek cilde uygulayabilirsiniz. Bir tarifimizde gül suyunu kullanmaktan hoşnut olanlar için. Benim kullanmaktan en çok memnun olduğum iki bakteri savaşçısıdır, gül suyu ve limon. Gül suyunun ferahlatıcı ve yatıştırıcı etkisini, limonun mikrop öldürücü etkisi ile karıştırarak güçlü bir savaşçıya dönüşüyoruz.

Çay tabağı içerisine yeterli miktarda gülsuyu ve çeyrek limon suyunu karıştırarak pamukla yüzümüzü tamponluyoruz. Dilerseniz gece uygulayıp sabah kadar bekleyebilir, tercihende 15 dakika sonra yıkayabilirsiniz. Sabaha kadar bekletip sabah yüzünüzü yıkadığınızda cildinizin yumuşaklığına sizde inanamayacaksınız.

Gül suyu ve limon ayrı olarakta gözenekleri küçültme etkisi ile oldukça önemli doğal malzemelerdendir. Bu nedenle düzenli kullanım ile daralan gözeneklerinizle yok olan siyah noktalarınızla kendinizi daha iyi hissedecekseniz.

Saymakla, yazmakla bitiremeyeceğimiz limonun faydaları için sonraki yazılarımızı takipte kalabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here