Penguenler Neden Güney Kutbunda Yaşarlar?

0
175
views

Genel çoğumuz iki kutup bölgesinin aynı özelliklere sahip olduğunu düşünürüz ancak gerçek bu şekilde değildir. Kuzey kutbunda Grönland adasından başka bir kara parçası yoktur. Kuzey Buz Denizinin donan kısımları deniz üzerinde bağımsız olarak hareket halindedirler. Bu nedenle burada araştırma istasyonu kurmak mümkün değildir.  Güney kutbunda ise kara parçası vardır ve bu kara parçası üzerinde yaklaşık 4500 metrelik bir buzul tabakası vardır.  Tüm kutup araştırma istasyonları, bu kara parçası üzerinde güney kutbunda yer almaktadır.

Sanılanın aksine güney kutup bölgesi kuzey kutup bölgesine göre 22°C daha soğuktur. Bu yüzden kuzey kutup bölgesinde bitkiler yaşaya biliyorken güney kutup bölgesinde bitki yaşamı yoktur. Güney kutbunun kıyı kesimlerinde ise birçok hayvan türü yaşaya biliyorken kuzey kutbunda yaşayan hayvan türü sınırlıdır.

Penguenlerin güney kutbunda yaşamalarının birkaç nedeni vardır. Bunlardan ilki güney kutup bölgesinin daha soğuk olması ve bunun kendi yaşam alanları için daha uygun olmasıdır. Bir diğer neden ise kuzey kutup bölgesinde yaşayan kutup ayılarına yem olmamaktır. Penguenler her ne kadar suda hızlı hayvanlar olsalar da karada yavaş hareket etmektedirler. Bu nedenle kutup ayılarına kolaylıkla yem olma olasılıkları vardır.

Kısacası; Hayatta kalma çabası.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here