Evrenin Gizemi:Karanlık Enerji

0
111
views

 

Evrenin gizemli enerjisi olarak bildiğimiz Karanlık Enerji; astrofizik, astronomi, gök mekaniği ve fiziksel evren biliminde, evrenin sürekli genişlemesine sebep olan ve galaksileri birbirinden uzaklaştırdığı varsayılan enerjidir.

1998 yılında bilimadamları tarafından keşfedilen sıradışı bir buluşla bilim dünyasına kazandırılmıştır. Galaksilerin çok hızlı bir şekilde birbirlerinden uzaklaştığını farkeden bilim insanları bu durumu açıklamak için ‘Karanlık Enerji’ kuramını ortaya koymuşlardı. Bu durumda, galaksileri birbirinden bu kadar hızlı uzaklaştıran şey, ucsuz bucaksız boş uzayda yayılmış olan gizemli bir enerjidir.

13,8 milyar yıl önce Büyük Patlama ile evrenimiz ortaya çıktı. Bu andan itibaren galaksiler birbirinden hızla uzaklaşarak, daimi hızla savruldular. Ancak yer çekimi düşünüldüğünde patlamadan belli bir süre sonra dağılımın hızının azalması beklenmiştir. Bilim insanlarının keşfi ise beklenenin aksine galaksilerin yayılma hızlarında bir azalışın olmamasıydı. Başlarda bu duruma şüphe ile yaklaşan bilim insanları bir kaç yıl içerisindeki teknik gözlem ve araştırmaları sonucunda, inanılması güç olan bulgu resmen kanıtlanmış oldu. Bu durumu kanıtlayan ise araştırmalarda görülen, evrenin ivmelenerek genişlemeye devam etmesiydi.

Evrenin Kayıp Kütlesi

Evrende yer alan; galaksiler, gezegenler, yıldızlar gibi görülebilen maddeler toplamda evren kütlesinin %5’i kadardır. Evren kütlesinin ise açıklanamayan %70’ lik bir kısmı mevcuttur. Kayıp kütlenin ise bilim adamlarında tanımı bu karanlık enerjiden kaynaklanmaktadır.Enerji hakkında bilinenler hala sınırlı durumda ve gizemini korumaktadır. Karanlık enerji, negatif basınca sahip yapısıyla, evrenin ivmelenerek genişlemesine neden olmakta ve evrenin kayıp kütlesini açıklamaktadır. Aynı zamanda tüm evrene eşit şekilde dağıldığı ancak Dünya’da yapılan araştırmalarda tespit edilemeyecek kadar seyrek bir yoğunlukla dağıldığı biliniyor.

Pek çok kuramla bağdaştırılan karanlık enerjinin en büyük taraftarını, kuantum fiziği ile açıklamaya çalışanlardan oluşturur. Ancak milyarlarca ihtimal arasında çok az bir olasılığa sahip olan kuantum fiziği savını destekleyici olgular oluşmamıştır. Çünkü karanlık enerji olgusu aslında fizik aykırı bir durum olarak görülmektedir.

Bir diğer taraftar grubunu ise karanlık enerjiyi Tanrı ile bağdaştıranlardır.

Ne olursa olsun bu kadar ihtimaller içerinde evrenin başı boş şekilde var olmadığını inanlar büyük çoğunluğu meydana getirir. Zaman ve bilim neler gösterecek bilinmez ama bir Yaratıcı’nın varlığı en iyi ihtimalli açıklama olarak kendinden söz ettirir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here