Elektriği İlk Kim Keşfetti?

0
106
views

İnsalık tarihi elektriğin farkında olmasalar bile elektrikli yılan balıklarının üzerilerinde bıraktıkları etkinin farkındaydılar. İlk olarak MÖ 600’lü yıllarada Antik Yunan medeniyetinde amberlerin (Fosilleşmiş ağaç reçinesi) üzerilerine sürttükleri kumaş parçaları ile statik elektriği keşfettiklerini biliyoruz. Bu işlem ile ortaya çıkarttıkları elektriği geliştirip geliştirmedikleri konusunda bir bilgi yok. Arkeologların Eski Roma dönemi kazılarında içleri bakırlar kaplanmış çanakları bulmaları, o dönemde bir tür pilin kullanıldığını düşündürmektedir. Bağdatta yapılan kazılarda da Pers dönemine ait aynı tarzda parçaların bulunması da pil fikrini güçlendirmiştir.

1600 yılların başlarında İngiliz fikizçi William Gilbert elektrik ve manyetizma hakkında çalışmalar yapmıştır. Gilbertin çalışmalarından fayadanlan Thomas Browne ortaya çıkan enerjiye ilk kez “Elektrik” adını veren kişidir.

1800 yıllarda Alessandro Volta kimyasal reaksiyonlar sonucunda elektrik üretmenin mümkün olduğunu keşfetmiştir ve ilk pili üretmiştir.(Roma ve Pers kalıntılarından çıkan pil benzeri çanakları saymazsak.)

Michael Faraday ilk kez elektiriğin kullanabilir olmasını sağlamış ve ilk elektrik dinamosunu icat etmiştir. Bu icatla birlikte elektrik üretilmeye başlanmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here