Dünyanın 7 harikasından biri: Artemis Tapınağı

0
120
views

 

Dünya’nın yedi harikasından biri olan Artemis diğer ismi Diana olarak da bilinir. Artemis tapınağı İzmir’in Selçuk ilçesi yakınlarında yer almaktadır. Antik dünyanın  mermerden inşa edilen ilk tapınağı olma özelliğine sahiptir. Bu mermerden yapı, yüz yirmi senelik olan bir projenin ürünüdür.  Yapı tanrıça Artemis’e yapılan bir tapınaktır. Bu yapı hem pazar yeri hem de dini alan olarak kullanılmıştır. Uzunluğu 115 metre genişliği ise 54 metredir. Şimdiye kadar inşa edilmiş en büyük Yunan tapınaklarından biridir.  Mitolojide geçen efsanelere göre M.Ö Efesli tüccar bir adam (Herostratus) adını herkese duyurma amacıyla Artemis Tapınağı’nı yakmıştır. Tapınağın yakıldığı gün büyük İskender’in de doğum günüdür Büyük İskender’in doğumuyla ilgilenen Tanrıça Artemis kendi tapınağı yakılırken müdahale edememiştir. Bu sebepten Büyük İskender tapınağı yeniden inşa etmek istemiş fakat bunu başaramadan ölmüştür. Tanrıçaya bağlı olanlar her tahrip sonrası tapınağı tekrar onarmışlardır.

Tapınağın büyük bir bölümü M.Ö 262 yılında çıkan yangında yanarak yok olmuştur. Kalıntıların birçoğu parçalanarak başka yapılarda kullanılmıştır. Onarımı yapılmayan bu tapınak zaman geçtikçe tahribe uğramış, yok olmuş ve günümüze tek bir sütunu kalmıştır.

John Turtle Wood adlı bir İngiliz mimar 1821 yılında tapınağı araştırmaya başlamıştır. 1869 yılına gelindiğinde 6 metre derinlikte toprağın temeline ulaşılmıştır. Bulunan kalıntılar British Müzesi’ne götürülmüş ve kalıntılar burada sergilenmeye başlanmıştır.

1904’te D.G Hograth ‘ın liderliğinde kazılara devam edilmiştir. Birbiri üzerine inşa edilen beş tapınak olduğu fark edilmiştir.  Yapılan araştırmalar neticesinde tapınağın üç evreden oluştuğu düşünülmektedir.  Tapınaktan önce yapılmış olan sunak A evresidir. B evresi sunağın üzerine yapılmış olan tapınaktır.  Yangın sonrası yapılan restorasyon ise C evresidir.

Artemis Tapınağı’nın en önemli iki heykeli Selçuk Müzesi’nde sergilenmektedir. Tapınak yerinden götürülen bütün kalıntıların yurdumuza geri getirilmesi için resmi ve sivil toplum kuruluşları tarafından çalışmalar yapılmaktadır.

Yazımızın başında bulunan resim elde edilen veriler ışığında hazırlanmış bir rekonstrüksiyondur. Tapınağın son hali ise aşağıdaki şekildedir.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here