Baharın İlk Mucizesi; Çağla

0
109
views

Baharın müjdecisi olarak tezgahlara düşen çağla badem sayısız faydası ile şifa dağıtıyor. İlk çıktığı günlerde fiyatının yüksekliği ile de adından söz ettiren bir meyvedir. Normal zamanı Nisan ayı olan çağla, havaların sıcak gitmesi nedeni ile bu yıl geçen yıllara göre bir ay kadar önce ilk hasadını verdi. Bahar aylarında sadece 20 gün hasat veren çağla, badem ve kayısı çekirdeğinin çiğ halidir.

Salatalık gibi sulu bir meyvedir. Düşük kalorisi ile diyet listelerinde de sıkça tercih edilmektedir. Yüksek lif kaynağı bu meyvenin yararlarından kısaca bahsedelim.

Güçlü bir antioksidan kaynağı olduğu bilinen meyve kanserle mücadelede oldukça etkilidir. İçeriğindeki C ve E vitamini ile yüksek dozda selenyum içeren meyve bağışıklık sistemini güçlendirerek kanser hücrelerinin gelişimini engellemeye yardımcı olurken, kanser tedavisi sürecinde de tüketimi ile vücumuza oldukça destek sağlar.

Yüksek oranda lif içeren çağla, bağırsak florasını düzenleyici etkisi ile güçlü bir probiyotiktir. Probiyotikler vücudumuzda sindirim ve boşaltım sisteminde oldukça önemli yer tutmaktadır. Yoğun lifli yapısı ile vücudun ihtiyacı olan bağırsaklardaki iyi bakteri üretimini sağlar.

Sulu bir meyve olması ile tok tutma özelliğine sahiptir. Oldukça düşük kalorili olan çağla, ara öğünlerde tercih edilerek kilo vermeye yardımcı olur yani diyet yapanlar içinde vazgeçilmez bir besindir.

Sulu yapısı ve içeriğindeki E vitamini sayesinde cilt için oldukça sağlıklıdır. Güçlü antioksidan içeriği ile cilt güzelliğini destekleyici önemli bir besindir.

Kötü kolestrolü dengeleyerek yüksek kolestrol rahatsızlığını engeller. Ancak burada önemli olan yeme alışkanlıklarımıza dikkat etmektir. Çağlayı genellikle tuzla tüketmeyi tercih ettiğimiz bilinir fakat fazla tuz tüketimi ile kolestrolümüzü düşürmemiz mümkün olmayacaktır. Bu nedenle tuzsuz tüketimi tavsiye edilir.

Şeker hastaları içinde oldukça önemlidir. Mayhoş ve ekşimsi tadı ile şeker hastalarına iyi gelir. Glisemik indeksi düşük olan çağla, şeker hastalarının rahatlıkla tüketebileceği bir meyvedir.

İçeisinde bulunan magnezyum ile kas kasılmalarında rahatlatıcı etki sağlar. Kramp şikayetlerini giderir. Bu nedenle sık sık tüketimi önerilir.

İçerisinde bulunan potasyum ile tansiyonun dengelenmesini sağlar.

C vitamini eksikliklerini giderdiği bilinen çağla, safra kesesindeki taş oluşumlarını da engellemektedir.

Alternatif Tüketimleri

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Sade meyve olarak tüketilebileceği gibi turşusu da oldukça meşhurdur.
  • Ara öğünlerde hazırlayacağınız sağlıklı içecekler olarak da tüketilebilir.
  • Tok tutması için öğünlerde yoğurt ile karıştırarak tercih edilebilir.
  • Salataların içerisine katılarak mayhoş tadı ile farklı bir lezzet sağlanır.
Peki Ya Zararları?

Pek çok faydası bulunan bu meyvenin de diğer tüm yiyecekler gibi aşırı tüketimi de vücudumuza zarar verecektir.

Tuzlu tüketildiğinde, tansiyon oynamalarına neden olabilir.

Sert bir meyve olan çağlanın çocuklarda sindirimi daha zor olacağı için ve uzun süreli tok tutması nedeniyle günde bir avuçla sınırlandırılmalıdır. Aksi takdirde uzun süre tok kalan çocuklarda öğün atlamaları yaşanarak gerekli besin alımı azalabilir bu durum çocuğun besin dengesini bozabilir.

Gece geç saatlerde tüketiminden kaçınılmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here