Babil’in Asma Bahçeleri

0
109
views

Dünya’nın 7 harikasından biri olan Babil Şehri Irak’ta yer alan Kuzey Suriye ve Güneydoğu  Anadolu  topraklarını kapsayan Mezopotamya’da yer alır. Coğrafi bir yer olarak tam anlamıyla yeri belli olmayan tek alandır Babil’in Asma Bahçeleri. Böyle bir bahçenin hikayeleri tarihte bilinse de bahçelerin nasıl olduğuna dair herhangi bir arkeolojik kalıntı yoktur.

Babil’in Asma Bahçeleri hakkında günümüzdeki kaynakların oldukça yetersiz olmasından dolayı, bu yapının gerçek olmadığı sadece şiirsel, efsanevi yönünde olduğu hakkında tartışmalar oldukça fazladır. Bu yapıya ait herhangi bir arkeolojik bir buluntuya ulaşılamamıştır. Ancak Fırat nehri altında bu yapıya ait Arkeolojik delillere ulaşılabileceği düşünülmektedir.

Hakkında çok rivayet bulunan Babil’in Asma Bahçeleri hakkında ki bir rivayette bahsedilenler;

M.Ö 605 yılında 43 yıl hükmeden Kral  Nebukatnezar tarafından yapı  inşa edilmiştir. Bir rivayete göre ise Asur kraliçesi Semiramis tarafından da inşa ettiği söylenmektedir. Kralın bu yapıyı inşa etmesindeki tek sebep Medli eşini mutlu etmektir.  Mezopotamya’nın  sıkıcı ve boğucu havasından sıkılan eşi için yaptırmıştır. Eşinin evlenmeden önceki yaşam sürdüğü yeri göz önünde bulundurarak inşa ettiği bu yapı yapay dağlar, yeşillikler, akarsular, teraslı bahçeler bulunuyordu. Sadece yeşillikler değil çok sayıda farklı meyve türleri de bulunuyordu. Bir çok istilanın sonucunda Babil yok olmaya başlamıştır. Pers Kralı Keyhüsrev’in Babili fethetmesinden sonra kumlara gömülmüş kum dağı haline gelmiştir.20. yy yapılan kazılarda Babil’in Asma Bahçeleri’nin kalıntıları bulunmuştur.  Yapılan birçok kazılarda çıkarılan buluntular Asma Bahçeye ait olup olmadığı hakkında hala araştırmalar devam etmektedir. Bahçenin görünümü hakkında ise herhangi bir kesin bilgi yoktur eski yapılan tarifler doğrultusunda bilgi sahibiyiz. Günümüzde elimizde sadece yapılan tanımlamalara göre çizilmiş görseller bulunmaktadır ve bunlarda birbirinden farklıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here