Avrupa Kıtasında Görmeniz Gereken 20 Doğal Harika

0
120
views

Avrupa Kıtasında bulunan bize göre en güzel 20 doğal harikayı listeledik. Listeleme yaparken herhangi bir sıralama ölçütü koymadık. Bu durum, 1. sırada ki yerin en güzel yer olduğu anlamına gelmiyor :).

20Devlerin Geçidi – İrlanda

İrlanda kıyılarında bulunan “Devler Geçidi” onlarca altıgen sütunlardan meydana gelmektedir. Doğanın simetrisine birde buradan bakın.

19İnari Gölü – Finlandiya

Üzerinde ağaçlı olarak bulunan 3000 adası ile oldukça derin olan bu gölü ziyaret etmek isteyebilirsiniz.

18Vatnajökull – İzlanda

İzlanda dahi Avrupa’nında en büyük buzulu olan Vatnajökull, altında yer alan volkanik dağın öfkesi ile birlikte yaşar. Meraklıları için oldukça ilgi çekici bir mekandır.

17Moher Uçurumları – İrlanda

Atlantik Okyanusunun tüm aşındırmalarına karşı duran bu uçurumlar İrlanda’nın batı sahillerinde boylanır. Devasa kayalıklar yükseklikleri ve ihtişamı ile göze doldurur.

16Coto Donana – İspanya

Güney İspanya’da yer alan bu alabildiğine büyük bataklıklar ve göz alıcı ormanlar, yırtıcıların ve pek çok hayvanın yaşam alanıdır.

15Wast Water – İngiltere

İngiltere’nin en derin gölünü içerisinde bulunduran bu geniş alan, vahşi doğası ile meraklılarını büyüleyecek güzelliktedir.

14Great Glen – İskoçya

Great Glen fayının İskoçya’nın orta kısmından geçerek üzerinde oluşturduğu doğal vadi ile doğanın sunduğu dikkat çekici alanlardan biridir.

13Sogne Fiyordu – Norveç

Sakin sularının yanında heybetli duvarları ile kıvrımlı şekilde boylanan Sogne Fiyordu, dikkat çekici maviliği ile göz dolduruyor.

12Dolomi Dağları – İtalya

Kuzey İtalya’nın benzersiz kireçtaşı dağları ve üzerinde yetişen florası, görülmesi gereken mekanlar içerisinde yer alır.

11Ordesa – İspanya Fransa Sınırı

Pirenelerin bir parçası olarak, Arazas Nehri üzerinde uzanan kireç yükseltiler, gün batımındaki eşsiz görünümü ile ziyaretçilerini büyüler.

10Verdon Koyağı – Fransa

Avrupa’nın en derin uçurumuna hoşgeldiniz… Eşsiz renkli nehrin derinlere gömüldüğü bu alanda kireçtaşları olabildiğine yüksektir.

9Storr’lu İhtiyar – İskoçya

İskoçya’ da Skye Adası’nın parçalanmış uçurumlarının kenarında boylanan Storr’lu İhtiyar deniz manzarası ile ziyaretçilerini memnun eder.

8Ritten – İtalya

Güney İtalya’nın ormanlık alanlarında dikkat çekici sütunlar şapkalarıyla ziyaretçilerini selamlar.

7Elbe Vadisi – Çek Cumhuriyeti

Elbe Nehri’nin Çek Cumhuriyeti içerisinde kalan kısmında boylanan bu doğal taş gökdelenler görenlerini büyülemeyi başarır.

6Benbulbin – İrlanda

İrlanda mitolojisinde de yerini alan bu efsanevi düzlük, Benbulbin sıradağlarının bir parçası olarak boylanıyor.

5Etna Yanardağı – İtalya (Sicilya Adası)

Şiddetli püskürmeleri ile civarındaki yerleşimlerin yanı sıra kilometrelerce uzaktaki  alanlarda dahi heybetini sürdüren bir efsane. Üzerinde yer alan bereketli botaniği ile de ilgi çekicidir.

4Samaria Koyağı – Yunanistan (Girit Adası)

Kurumuş nehir yatağı üzerinde devasa yükseklikte boylanan uçurumlar bir zamanların yasadışı insanların sığındığı tekinsiz bir yer olarak ünlenmiştir.

3Geysir ve Strokkur – İzlanda

Volkanik ısınma sonucu oldukça şiddetli biçimde fışkıran sular adını tüm dünyaya duyurarak ‘gayzer’ ismi ile literatürde yerini almıştır.

2İspanyol Vadileri – İspanya

Güney İspanya’da yer alan vadiler bir zamanlar tamamen yeşil olsa da bugünkü çöl manzarası ile de dikkatleri çekmeyi başarır.

1Eisriesenwelt – Avusturya

Alplerin heybetli derinliklerine gömülen mağara içerisinde, pırıltılı buzulların ve buzdan heykellerin varlığı mağarayı eşsiz kılıyor…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here