Altın Temizleme Yöntemleri

0
119
views

Altın takılarımızı matlaştığını görmek lekelendiğini görmek çok sıkıcıdır. Altın takılarınıza zarar vermeden temizlemenin ve parlatmanın birçok yolu var. Biz bunlardan en etkili gördüklerimize değineceğiz.

Kuyumcuda Temizletme

En etkili sonuç alabileceğiniz yöntemlerden birisidir. Güvenilir bir kuyumcunuz var ise altın takılarınızı onlara götürüp cila makinası ile çok kısa süre de temizleyebilirsiniz. Ancak bu yöntemin bir eksi noktası var. Cila makinaları altın takılarınızı sürtünme yöntemi ile temizlediği için takılarınızda aşınmalar meydana gelebilir.

Evde Temizleme Yöntemi

Kuyumcu tekniğine nazaran altın takılarımızı evimizde aşınma meydana getirmeden de temizleyebiliriz. Evimizde bulunan malzemler ile bu işleme kolaylıkla yapabilirsiniz.

1. Tuzla temizleme yöntemi

Tuz ile temizleme yöntemi en çok tercih edilen ve en etkili altın temizleme yöntemidir. Bu yöntem için ihtiyacımız olan malzemler;

  • Tuz
  • Su
  • Alüminyum Folyo

Alüminyum folyo ile bir kapın içerisini güzelce kapatıyoruz. Bu yapmamızda ki asıl ama altın takılarımızın metal ile temasını kesmek. Alüminyum folyo ile kapladığımız kabımızın içine altın takılarımızı koyuyoruz ve 2 yemek kaşığı tuz ve bir miktar tuz ekledikten sonra 5 dakika kaynatıyoruz. Altın takılarımız bu işlemden sonra ilk günkü görünümüne sahip olacaktır.

2. Deterjan ile Temizle

Çoğunlukla taşlı altın takılarda kullanılan yöntemdir. Bir bezin üzerine bir miktar bulaşık deterjanı dökerek altın takılarımızı taşlarına zarar vermeyecek şekilde ovalıyoruz. Ardından altın takılarımızı kuru bir bez ile siliyoruz. Takılarımızın nemli kalmaması için bir süre bezin üzerinde bekletmenizde fayda var.

Bulaşık deterjanı ile farklı bir yöntem ile de altın takılarımızı temizleyebiliriz. Bu yöntememizde tuzlu sudan sonra en çok tercih edilen yöntemlerden birisidir. Gerekli malzemlerimiz alüminyum folyo, su, bulaşık deterjanıve dış fırçası.

Öncelikle kabımızı alüminyum folyo ile kaplıyoruz ve içerisine su ve bulaşık deterjanını ekliyoruz. Karışımı bir süre kaynattıktan sonra altın takılarımızı diş fırçası ile temizliyoruz.

3. Amonyak ile Temizleme

Bir litre suyun içerisine 20 gram kadar amonyak ve bir miktar rendelenmiş sabun ekliyoruz. Altın takılarımızı bu karışımın içerine koyarak yarım saat kadar bekletiyoruz. Daha sonra soğuk su ile durulayıp deri parçası ile silerek altın takılarınızı parlatabilirsiniz.

Peki Altınlarımızı Ne Kadar Sıklıkla Temizlemeliyiz

Altının ne kadar sürede bakıma ihtiyacı olduğunu belirlemek kullanıcılara ait bir durum olduğu göz önünde bulundurularak, bakım yönteminin de burada etkili bir durum olduğu göz ardı edilmemelidir. 

Altın takılarımızı yıpranma ve aşınmalarını göz önüne alarak tuz, bulaşık deterjanı ve amonyak karışımlı temizleme yöntemlerini 3-4 ayda bir gerçekleştirirken, deterjanlı bez ile temizleme yöntemini ise 2-3 ayda bir kere uygulayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here