Açlık Krizlerimizin Kahramanları

0
137
views

     Yazın dışarıda geçen hayatımızın sonrasında sonbaharın gelmesi ile başlayan havadaki değişimler bizleri daha çok hareketsiz zamanlara sürükleyebilir. Psikolojik olarak da daha halsiz olduğumuz sonbahar ve kış aylarında hareketsizlikle beraber en büyük sıkıntımız kilolarımız olmaya başlar. Pek çoğumuz çalışıyor olsak da iş yerlerinde veya home ofislerimizde ki hareketliliğimiz bizleri kilo problemlerimizden uzaklaştırmaya yetmiyor. Erken kararan havalar ve gün içerisinde genellikle kapalı olan hava şartları bizleri depresyona ve elimizin altında ne varsa tüketmeye yöneltebilir. Açlık, tatlı vb gibi krizlerimizi iyi yönetemediğimiz takdirde bedenlerimizde istemediğimiz sonuçlarla karşılaşabiliriz. Bu gibi krizlerimizi yönetebileceğimiz pek çok seçenek bulunuyor aslında. Tek yapmamız gereken kendi bedenimizi, damak zevklerimizi tanıyıp, kendimiz için en uygun olan yolu bulmak olacaktır.

Vazgeçemediğimiz Lezzet Çikolata ve Süt

Tatlı denilince büyük küçük aklımıza gelecek en muhtemel yiyecek olan çikolatalarla bu işe başlayabiliriz. Hepimizin sevdiği çikolatalar pek çok çeşitte karşımıza çıkabilir. Ancak uzmanlara göre de en sağlıklı olarak bildiğimiz şekli bitter çikolatalardır. İçerisindeki kakao oranı en yüksek olanlar tercihimiz olmalı. Enerji verme özelliği de yüksek olan bu tür bitter çikolatalar anlık tatlı krizlerimizi önlemede bizlere oldukça yardımcıdırlar. Tatlı krizlerimizin yanı sıra ani açlık basmaları da başlıca sorunlarımızdansa ne yiyeceğimizi bilemez halde yağlı ve şeker oranı yüksek ürünlere gitmek yerine çikolatamıza eşlik edecek leziz besinlere elimiz uzanabilir.

Her mevsim bulabileceğimiz meyvelerden olan muz içeriğindeki kaliteli şekerlerle hayatımızı tatlandırır. Açlık anında ara öğünlerimizde bir parça bitter çikolata ile alternatif olarak tüketebileceğimiz bir besindir. Bunun yanı sıra çikolatamıza en iyi yakışacak içecek olarak da sütü deneyebiliriz. Tok tutması açısından uzmanlarca tavsiye edilen bu tarifler işimize yarayacaktır. Özellikle muz, çilek, kivi gibi sütle oldukça yakışan bu meyveleri tüketmek tokluk hissi sağlayacağından mideniz, aklınız ve vicdanınız rahat edecektir.

 

Şifa Kaynağımız Tarçın

Denedik oldu! Kış aylarında rahatlıkla ulaşabileceğiniz muz, elma gibi meyvelerin tok tutmasını istiyorsak üzerine damak tadınıza göre ekleyeceğiniz tarçınla açlığınızı rahatlıkla dengeleyebilir ve tarçının şifasına ulaşabilirsiniz. Meyvelerin tazesini tüketmeyi sevdiğimiz bu kadar belliyken kurularına da ilgimiz oldukça yüksek. Kuru meyvelerimizi de süt ile birlikte tükettiğimizde sağladığı tokluk hissi ile bizleri memnun edecektir. Sütleri tercihen yarım yağlı ve sınırlı miktarda tutmayı da unutmamak gerekli tabii. Açlığımızın tavan yaptığı kriz anlarında ise yüksek yağ ve protein içeriği ile tokluk sağlayacak badem, fındık gibi kuruyemişlerde terhiniz olabilir. Yaklaşık bir avuç, 10-15 adet.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here